Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

ESS:n kesätoimittaja ja -kuvaaja etsivät päijäthämäläisiä saunojia ja saunoja – olisiko sinun lauteillasi tilaa?

Britannian poliittinen sekasotku painoi punnan taas laskuun dollaria vastaan

Britannian punta lähti uuteen laskuun dollaria vastaan. Pääministeri Liz Trussin eroilmoitus ja epävarmuus seuraajan valinnasta heikensi uskoa puntaan, joka painui prosentin laskuun dollaria vastaan.

Britannian 30-vuotisen valtionlainan korko nousi jälkimarkkinoilla jälleen yli neljän prosentin rajan.

Punta lähti aluksi laskuun, kun tieto Trussin erosta tuli torstaina, mutta suunta vaihtui pian toiseksi.

– Truss on epäilemättä ollut täydellinen katastrofi, enkä tiedä kuka voisi tässä tilanteessa rauhoittaa tilannetta, totesi pankkiiriliike Oandan analyytikko Craig Erlam.

Erlam arveli, että vaatimukset uusista vaaleista tulevat voimistumaan. Niistä ei kuitenkaan ole kriisin keskellä apua.

– Vaikuttaa siltä, että tarjolla on vain huonoja vaihtoehtoja, joten hyvää lopputulosta on turha odottaa, Erlam sanoi.

Dollari jatkoi vahvistumistaan myös euroa ja jeniä vastaan. Dollari on ollut viime aikoina nosteessa myös sen takia, että Yhdysvaltojen keskuspankki Fediltä odotetaan uutta mittavaa ohjauskoron nostoa marraskuun alussa.