Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Valtteri Bottaksen ja Sami Sykön kesävaatteet, Päijät-Hämeen festarit ja muut menot – lue ESS:n kesälehti ilmaiseksi koko kesän!

Ahdistuksen hoitoon tarkoitetun lyhytterapiamenetelmän käyttö laajenee koko maahan – tavoitteena on auttaa tänä vuonna 2 000 lasta ja nuorta

Lasten ja nuorten ahdistuksen hoitoon tarkoitettu Cool Kids -menetelmä perustuu kognitiiviseen käyttäytymisterapiaan. Apua on saanut jo 600 lasta ja nuorta.

Lapsille ja nuorille on pian tarjolla lisää perustason mielenterveyspalveluita. Lasten ja nuorten ahdistuksen hoitoon tarkoitetun lyhytterapiamenetelmän käyttö on tänä keväänä laajentumassa koko maahan, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ylilääkäri Outi Linnaranta.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Etelä-Suomen Sanomien sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 2 kk 15 €/kk

Tilaajana saat enemmän

  • Tilaajana saat monipuolista luettavaa vuoden jokaisena päivänä. Tarkista paikalliset puheenaiheet ja lue kiinnostavimmat juttumme jatkuvasti päivittyvästä ESS.fi-verkkopalvelusta. Tee tilaus ja valitse juuri sinulle sopivin tapa lukea.