Mistä tänään puhutaan?
Tilaa ESS.fi-uutiskirje, saat Päijät-Hämeen ajankohtaiset ja kiinnostavimmat uutiset sähköpostiisi kerran päivässä arkisin ja viikonloppuisin.
Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.
Oletko muuttamassa ensimmäistä kertaa omaan kotiin? Katso, mitä kannattaa muistaa
Varusmiesten yhteismajoituskokeilua on päätetty jatkaa vuoden 2022 loppuun, puolustusministeriö ilmoittaa.
Tavoitteena on ottaa käyttöön yhteistupia kaikissa varusmiehiä kouluttavissa joukko-osastoissa ja Pohjois-Karjalan rajavartiostossa.
Kokeilun jatkamisella Puolustusvoimat haluaa kerätä lisäkokemuksia kaikista puolustushaaroista ja Rajavartiolaitoksesta. Tarkoituksena on myös tarkemmin kartoittaa vaikutuksia palvelusmotivaatioon sekä saada tietoa erikokoisista ja eri puolilla maata olevista joukko-osastoista.
Yhteistupiin majoitetaan suurin piirtein yhtä paljon miehiä ja naisia. Suihku- ja wc-tilat ovat kuitenkin erilliset yhteistuvissa majoittuville miehille ja naisille.
Yhteismajoituskokeilu on ollut suosittu. Viime vuonna yli 90 prosenttia Reserviupseerikoulun upseerioppilaista antoi suostumuksensa kokeiluun. Karjalan prikaatissa suostumuksen antoi 70 prosenttia ja Kainuun prikaatissa 60 prosenttia kesän alokkaista.
Puolustusvoimien mukaan toukokuussa 2020 alkaneen kokeilun aikana on havaittu, että yhteishenki ja tiedonkulku ovat parantuneet.
Mainos: Etelä-Suomen Sanomat
Mainos: Mediatalo Keskisuomalainen
Tilaa ESS.fi-uutiskirje, saat Päijät-Hämeen ajankohtaiset ja kiinnostavimmat uutiset sähköpostiisi kerran päivässä arkisin ja viikonloppuisin.
Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.