Pohjois-Korea on laukaissut tunnistamattomia ammuksia, kertoo Etelä-Korean puolustusvoimien neuvosto lausunnossaan.
Etelä-Korea kertoi aikaisemmin, että Pohjois-Korea laukaisi useita lyhyen matkan ohjuksia kohti Japaninmerta lauantaiaamuna paikallista aikaa. Tietojen mukaan ammukset laukaistiin Pohjois-Korean itärannikolta, läheltä Wonsanin kaupunkia.
Etelä-Korean lausunnon mukaan maa analysoi yhdessä Yhdysvaltojen kanssa ohjusten laukaisuun liittyviä yksityiskohtia.
Yhdysvallat kommentoi tuoreeltaan olevansa tietoinen Pohjois-Korean toimista. Valkoisen talon tiedottajan mukaan Yhdysvallat jatkaa tilanteen seuraamista.
Viimeksi Pohjois-Korea laukaisi ohjuksia marraskuussa 2017.
Pohjois-Korea on pidättäytynyt ohjuskokeista samalla, kun se on hakenut sopua maansa ydinaseriisunnasta Yhdysvaltojen kanssa. Pohjois-Korean diktaattorin Kim Jong-unin ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin viimeisin tapaaminen Vietnamissa helmikuussa kuitenkin epäonnistui pahoin.
Etelä-Korean puolustusvoimien mukaan ammukset matkasivat 70–200 kilometriä ja putosivat mereen. Ammukset laukaistiin vain päivä sen jälkeen, kun Etelä-Korean ulkoministeri sanoi, että Pohjois-Korean pitäisi osoittaa näkyviä, konkreettisia ja merkittäviä toimia ydinaseista luopumisen puolesta, jos se haluaisi päästä eroon sitä kohtaan asetetuista pakotteista.
Viime kuussa Pohjois-Korea ilmoitti testanneensa uudenlaista, taktista taistelukärkeä.