Aiheet

Käyttäjätiedot

Käyttäjä:
Maksullinen sisältö:
Omat tiedot Kirjaudu ulos
Kotimaa

Itsenäisyyspäivän kunniamerkit julki - katso lista

Itsenäisyyspäivän kunniamerkit. Kuvassa keskellä Suomen Valkoisen Ruusun (SVR) Suurristi ketjuineen ja sen vasemmalla puolella Suomen Leijonan (SL) Pro Finlandia -mitali (ylh. vas.), SVR:n I luokan ritarimerkki (ylh. oik.), SL:n suurristi (alh.), sekä SVR:n Suurristin oikealla puolella SVR:n komentajamerkki (naisen ruusuke, ylh.), SVR:n I luokan mitali kultaristein (keskitasossa vas.), SL:n I luokan ritarimerkki (kesk. oik.) ja SL:n I luokan komentajamerkki (alh.). Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa

Tasavallan Presidentti, Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestari on päättänyt antaa 6.12.2019 ansioituneille Suomen kansalaisille seuraavat kunniamerkit.

Suomen Valkoisen Ruusun suurristi

Esko, Klaus Timo Tapani, Korkeimman oikeuden presidentti, Turku

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan komentajamerkki

Hämeri, Kaarle Juhani, kansleri, Helsinki

Jääskinen, Arvo Niilo Ilmari, oikeusneuvos, Helsinki

Pyötsiä, Eero Tapio, kenraaliluutnantti, Espoo

Siilasmaa, Risto Kalevi, hallituksen puheenjohtaja, Helsinki

Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki

Aro, Eva-Mari, tieteen akateemikko, Turku

Kauppi, Kirsti Helena, ulkoasiainneuvos, Helsinki

Nygård, Kenneth Göran Johannes, hovioikeuden presidentti, Turku

Ratia, Lauri Antero, teollisuusneuvos, Helsinki

Salomaa, Arto Kustaa, tieteen akateemikko, Turku

Salonen, Esa-Pekka, ylikapellimestari, Iso-Britannia

Thesleff, Irma Paula Nathalia, tieteen akateemikko, Espoo

Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki

Kangaskorpi, Vesa-Pekka, konsernijohtaja, Jyväskylä

Kolehmainen, Seppo Juhani, poliisiylijohtaja

Leppä, Jari Juhani, maa- ja metsätalousministeri

Lintilä, Mika Tapani, valtiovarainministeri

Lohela, Maria Tuulia, humanististen tieteiden kandidaatti

Mannila, Heikki Olavi, Suomen Akatemian pääjohtaja, Helsinki

Murto, Risto Fredrik, toimitusjohtaja, Helsinki

Nykänen, Marja Elina, johtokunnan varapuheenjohtaja, Helsinki

Pynnä, Tuula Riitta, oikeusneuvos

Ranta-Lassila, Riitta Hannele, oikeusneuvos, Helsinki

Saarikko, Annika Virpi Irene, ministeri

Siitari, Eija Tellervo, oikeusneuvos, Helsinki

Sillanaukee, Päivi Anita, kansliapäällikkö, Helsinki

Ylä-Kotola, Mauri Tapani, rehtori, Rovaniemi

Zyskowicz, Ben Berl, kansanedustaja, Helsinki

Suomen Leijonan Pro Finlandia -mitali

Arne, Tor, konstnär, Helsingfors

Hinkka, Jorma Vilhelm, graafinen suunnittelija, Helsinki

Kuoppamäki, Jukka, säveltäjä, sanoittaja, Saksa

Niiniluoto, Leena Maarit Anneli, kirjailija, toimittaja, Helsinki

Pajunen, Jukka-Pekka, suomentaja, Helsinki

Palo, Mari Johanna, oopperalaulaja, Kirkkonummi

Parvela, Timo, kirjailija, Kirkkonummi

Perkiö, Soili Mirjami, säveltäjä, musiikkikasvatuksen lehtori, Nurmijärvi

Saksa, Perttu, kuvataiteilija, Helsinki

Tikanmäki, Anssi Matti, säveltäjä, Tampere

Varis, Tuula-Liina, kirjailija, Joensuu

Vilpas, Eija Annikki, näyttelijä, Espoo

Yli-Maunula, Pirjo, taitelijaprofessori, Oulu

2. luokan Vapaudenristi

puheenjohtaja Erkki Olavi Heikkinen

kunnanjohtaja Tapani Olavi Tölli

3. luokan Vapaudenristi

kunnallisneuvos Kari Tapani Ahokas

puheenjohtaja Pasi Juhani Alho

valmiusjohtaja Heikki Ilpo Härtsiä

yksikön johtaja Petri Harry Kaius Knape

lainsäädäntöjohtaja Katriina Satu Marketta Laitinen

4. luokan Vapaudenristi miekkoineen

kapteeni Pertti Ilmari Saukkonen

4. luokan Vapaudenristi

varapuheenjohtaja Arno Olavi Hakkarainen

opetusneuvos Erkki Johannes Hautamäki

piiriteknikko Jorma Kalevi Lahtinen

puheenjohtaja Markku Olavi Peltoniemi

johtaja Taina Marjaana Rautio

koulutussihteeri Paula Anja Kristiina Slotte

maanviljelijä Seppo Tapio Vohlonen

ESS:n levikkialueelle myönnetyt:

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki

Kari, Mika Pekka, kansanedustaja, valiokunnan puheenjohtaja, Lahti

Lindstedt, Jouko Sakari, professori, Lahti

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki

Hiltunen, Risto Erkki Antero, käräjätuomari, Heinola

Kronberg, Erja Helena, henkikirjoittaja, Lahti

Kuusi, Tuire Martta-Helena, professori, Lahti

Kähkönen, Harri Petteri, finanssineuvos, yksikön päällikkö, Mäntsälä

Pantsar, Mari, johtaja, Lahti

Tompuri, Sini Hannele, lastenkirurgian ylilääkäri, Lahti

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki

Sartamo, Kari Olavi, yksikön päällikkö, Lahti

Vikman-Kanerva, Merja Eliisa, johtaja, Mäntsälä

Ylitalo, Seppo Tarmo Juhani, kihlakunnanvouti, Hollola

Suomen Leijonan ritarimerkki

Jusko, Tuula Hannele, HR-tiimin esimies, työsuojelupäällikkö, Lahti

Kananen, Heikki Juhani, toimitusjohtaja, Mäntsälä

Neuvonen-Rauhala, Marja-Liisa, koulutusjohtaja, Orimattila

Niemikallio, Veli-Pekka Santeri, pelastuspäällikkö, Lahti

Pieski, Osmo Kalervo, kaupunginjohtaja, Orimattila

Rantala, Kirsti Annikki, hoivapalvelujohtaja, Heinola

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi

Havusela, Lila Marika, rikoskomisario, Asikkala

Klemola, Niina Satu, talousryhmän päällikkö, Lahti

Nurmikolu, Marko Sakari, lakimies, Mäntsälä

Ravantti, Esa, erityisasiantuntija, Lahti

Saasmo, Merja Inkeri, hallintopäällikkö, Lahti

Sahamies, Juha Pertti, kappalainen, Lahti

Saloranta, Jarmo Kalevi, tekninen päällikkö, Lahti

Suomen Leijonan ansioristi

Aalto, Arto Juhani Akseli, asiakkuuspäällikkö, Heinola

Ahvo-Lehtinen, Sirkku Liisa, arviointipäällikkö, Iitti

Fågel, Jarkko Ilmari, kunnanhallituksen puheenjohtaja, Hartola

Hälinen, Markku Kalevi, kunnossapitoasiantuntija, Lahti

Laakso, Vilho Armas, metsätalousinsinööri AMK, Asikkala

Laine, Jukka Tapio, tulliylitarkastaja, Orimattila

Lindeman, Mirja Seija Hillevi, osastonhoitaja, Orimattila

Löppönen, Reijo Tapio, myyntipäällikkö, Heinola

Manninen, Timo Olli Antero, palveluesimies, Heinola

Niilahti, Irja Marita, rehtori-sivistystoimenjohtaja, Hartola

Orasmaa, Sirkku, maaseutuyrittäjä, Heinola

Pitkänen, Antti Tapani, maaseudun kehittämisen asiantuntija, Lahti

Rautala, Anne Helena, lupaesimies, Mäntsälä

Virolainen, Päivi Helena, pankinjohtaja, Sysmä

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein

Fyhr, Marjatta, hallinnollinen avustaja, Lahti

Hiilivirta, Ursula Jaana, säädösvalmisteluavustaja, Lahti

Iivari, Eila Kyllikki, luokanopettaja, Hollola

Hämäläinen, Henna, myyntipäällikkö, Lahti

Karvinen, Erja Marita, laboratoriotyönjohtaja, Orimattila

Kirvesmies, Vuokko Hannele, metsäasiantuntija, Hollola

Kling, Olli-Pekka, turvallisuuspäällikkö, Lahti

Korjonen, Juha Petri, kihlakunnanulosottomies, Lahti

Kuisma, Pirjo Maritta, ratkaisuasiantuntija, Heinola

Lehtinen, Seppo Kalevi, maatalousyrittäjä, Iitti

Lehtonen, Esa Tapani, pääluottamusmies, Mäntsälä

Lindqvist, Minna Irene Kristiina, peruskoulun lehtori, Lahti

Mertaranta, Pirjo Irmeli, luokanopettaja, Lahti

Nikkinen, Mika Sakari, työnjohtaja, Mäntsälä

Nurminen, Ari Kalevi, laboratoriohuoltovastaava, Sysmä

Nyberg, Jarmo Kalervo, liiketoiminnan pääluottamusmies, Hartola

Puska, Merja Helena, valiokuntakanslian sihteeri, Lahti

Rimpilä, Harri Seppo Tapani, operaattori, Lahti

Rännäli, Jorma Eerik, yrittäjäesimies, Lahti

Sahlstén-Juntunen, Maarit, markkinointipäällikkö, Mäntsälä

Saure, Annamari Mirjami, peruskoulun lehtori, Lahti

Tahvanainen, Kari Olavi, korjausneuvoja, Lahti

Tarhonen, Jouko Jyrki-Pekka, erikoisammattimies, Hartola

Toivola, Markku Juhani, kuljetusyrittäjä, Asikkala

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali

Aarto, Tiina, iltapäiväkerhon ohjaaja, Padasjoki

Hakkarainen, Eijaliisa, henkilöliikennesihteeri, Heinola

Hämäläinen, Tiina Johanna, tutkimusavustaja, Lahti

Jehkonen, Leena Marianne, valmistusmestari, Lahti

Kailaniemi, Anu Kristiina, autosihteeri, Lahti

Kallio, Joni Mikael, hätäkeskuspäivystäjä, Lahti

Kilpeläinen, Jaana Marketta, verosihteeri, Lahti

Laakso, Taina Maarit, apulaisliikennemyymäläpäällikkö, Artjärvi

Naapuri, Taru Marjaana, vartija, Mäntsälä

Niinivirta, Henna Aulikki, laboratoriomestari, Orimattila

Olin, Maarit Anna Hannele, asiantuntija, Sysmä

Pussinen, Leena Anna-Liisa, postityöntekijä, Orimattila

Pöntinen, Sami Petteri, vanhempi konstaapeli, Lahti

Riihelä, Asko Juhani, luonnonsuojeluvalvoja, Hollola

Rimpeläinen, Leea Marjut, tiiminvetäjä, Lahti

Ristola, Ulla Kristiina, käräjäsihteeri, Lahti

Rosenlund, Paula Mirjami, palveluasiantuntija, Lahti

Siitonen, Elise Johanna, tekninen myyjä, Lahti

Viljanen, Nina Irina, tutkimusteknikko, Mäntsälä

Virtanen, Tuula-Marja, apulaismarketpäällikkö, Lammi

Suomen Valkoisen Ruusun mitali

Heino, Reino Ensio, kirvesmies, Lahti

Karjalainen, Tiina, vuoromestari, Lahti

Kauppinen, Eija Marketta, kojeistoasentaja, Mäntsälä

Kärkkäinen, Tuija, myyjä, Lahti

Säisä, Tuija Helena, myyjä, Lahti

Ulmanen, Juha Pekka, koneistaja, Lahti

ESS
online@ess.fi
 STT
Tämä sisältö on avoinna tilaajillemme.

Haluatko lukea koko artikkelin?

Tilaa ESS VerkkoPlus 1 kk 9,90 € ja pääset lukemaan kaikki Etelä-Suomen Sanomien sisällöt.

Tilaa tästä 1kk
9,90€

Oletko jo tilaaja?

Mitä tunnetta juttu sinussa herätti? Vastaamalla näet, millaisia tunteita juttu herätti muissa lukijoissa.

Kommentit comments

Suosittelemme

Näitä luetaan nyt

Paikallismediat

Lue seuraavaksi