Aiheet

Käyttäjätiedot

Käyttäjä:
Maksullinen sisältö:
Omat tiedot Kirjaudu ulos
Kotimaa

Itsenäisyyspäivän kunniamerkit julki – katso lista

Itsenäisyyspäivän kunniamerkit. Kuvassa keskellä Suomen Valkoisen Ruusun (SVR) Suurristi ketjuineen ja sen vasemmalla puolella Suomen Leijonan (SL) Pro Finlandia -mitali (ylh. vas.), SVR:n I luokan ritarimerkki (ylh. oik.), SL:n suurristi (alh.), sekä SVR:n Suurristin oikealla puolella SVR:n komentajamerkki (naisen ruusuke, ylh.), SVR:n I luokan mitali kultaristein (keskitasossa vas.), SL:n I luokan ritarimerkki (kesk. oik.) ja SL:n I luokan komentajamerkki (alh.). Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa

Tasavallan presidentti, Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestari, on päättänyt antaa ansioituneille Suomen kansalaisille seuraavat kunniamerkit 6.12.2018:

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan komentajamerkki

Aarnio-Wihuri, Antti Ilmari, hallituksen puheenjohtaja, Kaarina

Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki

Alanko, Kari Seppo Juhani, ulkoasiainneuvos, Helsinki

Kohonen, Teuvo Kalevi, akateemikko, Espoo

Kulmala, Markku Tapio, akateemikko, Helsinki

Kyöstilä, Karl Heikki, toimitusjohtaja, Helsinki

Noras, Arto Erkki, sellotaiteilija, professori, Helsinki

Vasama, Tapani Päiviö, hovioikeuden presidentti, Vaasa

Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki

Filatov, Tarja, kansanedustaja, Hämeenlinna

Grahn-Laasonen, Sanni Kaisa, opetusministeri, Forssa

Heikkilä, Pauli Anton Mikael, toimitusjohtaja, Espoo

Huber, Satu Maaria Annika, toimitusjohtaja, Helsinki

Kantor, Ari, oikeusneuvos, Helsinki

Lindström, Jari Tapani, työministeri, Kouvola

Niinimäki, Jouko Juhani, rehtori, Oulu

Niinistö, Jussi Lauri Juhani, puolustusministeri, Helsinki

Salmi, Ilkka Tapani, kansliapäällikkö, Helsinki

Suomen Leijonan Pro Finlandia -mitali

Ahvo-Saartamo, Eija Helena, taiteilija, Kirkkonummi

Anttila, Tapio Juhani, sisustusarkkitehti, Lahti

Hyökki, Matti Anton, kuorokapellimestari, dir. mus., Porvoo

Juva, Kersti Anna Linnea, suomentaja, Helsinki

Koivisto, Tarmo Uolevi, sarjakuvataiteilija, Helsinki

Korhola, Marja Anitta, teatterinjohtaja, tanssitaiteilija, Vantaa

Lavaste-Ailio, Aila Mirjam Kaarina, dramaturgi, teatterinjohtaja, Laukaa

Liulia, Marita, taiteilija, ohjaaja, Helsinki

Nissinen, Salme Marjatta, pukusuunnittelija, Helsinki

Parm, Tapani Ilmo Sakari, ohjaaja, Helsinki

Peltola, Sirkka-Liisa, näytelmäkirjailija, Tampere

Tuominen-Niittylä, Ekaterina, keramiikkataiteilija, Pornainen

ESS:n levikkialueelle myönnetyt:

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki

Kontunen-Lindholm, Pia Eija-Liisa, valtiotieteen maisteri, Lahti

Kärpänoja, Pirkko Pauliina, ylimikrobiologi, Lahti

Rahkonen, Päivi Sinikka, kunnanjohtaja, Hollola

Valanta, José Ilmari, elinkeinojohtaja, Lahti

Suomen Leijonan ritarimerkki

Hennala, Pekka Veikko Vihtori, tarjouslaskija, Lahti

Jouppila, Vesa Jaakko, kehittämisjohtaja, Orimattila

Kallio, Maija-Riitta, amanuenssi, Lahti

Koskimaa, Heikki Leevi, ylikomisario, Lahti

Repo, Juha Petteri, rehtori, Heinola

Sepponen, Ulla Marjatta, erityisasiantuntija, Lahti

Strandberg, Anita Katarina, translator, Heinola

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi

Ahvo, Timo Petteri, sivistystoimenjohtaja, Lahti

Arnkil, Anja Maria, sihteeri, Asikkala

Kangasmäki, Matti Veli, varatoimitusjohtaja, tuotantojohtaja, Hollola

Kolehmainen, Jari-Pekka, johtaja, Heinola

Lepistö, Salla Tuovi Sinikka, ylitarkastaja, Lahti

Pitkänen, Minna Kristiina, rikoskemisti, Mäntsälä

Pyykkö, Jukka-Pekka, asiakkuusjohtaja, Lahti

Ripatti, Veikko Tapani, tuottaja, Lahti

Ronkainen, Reima Kalervo, kartastopäällikkö, Orimattila

Suomen Leijonan ansioristi

Alanko, Timo Kalervo, verotarkastaja, Heinola

Bister, Seppo Kalevi, rahoitusjohtaja, Lahti

Heikinheimo, Arja Hannele, suunnittelukoordinaattori, Lahti

Hyvärinen, Maire Anneli, henkilöstöpäällikkö, Lahti

Hyytiäinen, Pirjo Anneli, tarkastaja, Lahti

Lankinen, Leena Hannele, rikosylikonstaapeli, Lahti

Ovaskainen, Risto Tapio, yksikönpäällikkö, Hollola

Rehn, Kari Johannes, teknologiajohtaja, Lahti

Ritala, Pauliina Cecilia, tiimipäällikkö, Lahti

Salonen, Jari Pekka, yrittäjä, Lahti

Valtari, Juhani Mikael, avainasiakaspäällikkö, Lahti

Vanhala, Markku Hannu Kalervo, hankinnan kategoriapäällikkö, Lahti

Vihreäluoto, Hannu Sakari, liikunnan lehtori, Askola

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein

Enberg, Harri Antero, ylivartija, Orimattila

Haajanen, Irina Anne-Maria, hallintosihteeri, Lahti

Haapaniemi, Anu Marika, lupaesimies, Orimattila

Halme, Mervi Hannele, ratkaisuasiantuntija, Lahti

Härkönen, Heli Mari Johanna, palveluasiantuntija, Lahti

Julkunen, Veijo Tapio, kauppias, Lahti

Kalliokuusi, Kalle Henri, kihlakunnanulosottomies, Lahti

Kasakkamäki, Jari Kalevi, taksiyrittäjä, Lahti

Kiljunen, Arto Vesa Sakari, osastopäällikkö, Mäntsälä

Kinnunen, Jarmo Matti Sakari, vastaava mestari, Mäntsälä

Kumpumäki, Pirjo Helena, tietohallintosuunnittelija, Mäntsälä

Laurell, Terhi Marita, ratkaisuasiantuntija, Lahti

Lehtinen, Tarmo Tapani, työmaapäällikkö, Kärkölä

Mäenpää, Katri Annikki, apulaisosastonhoitaja, Lahti

Nieminen, Jani Juhani, vanhempi konstaapeli, toimitilasuunnittelija, Lahti

Nyman, Jari Kalle, ylikonstaapeli, Orimattila

Perttilä, Virpi Elina, pääkäyttäjä, Pukkila

Raita, Ahti Viljami, kokoonpanon työnjohtaja, Hollola

Ryhänen, Kari Vilho, ostopäällikkö, Lahti

Räikkönen, Esa Kalevi, rikosylikonstaapeli, Lahti

Sarvala, Silmu Varpu Terhikki, työnsuunnittelija, Kuhmoinen

Seppälä, Päivi Elina, veroasiantuntija, Mäntsälä

Siltala, Uolevi Tauno, valmistusmestari, Askola

Suokas, Ina-Riikka Marjaana, kihlakunnanulosottomies, Lahti

Uusitalo, Tuulikki, toiminnanjohtaja, Orimattila

Vaittinen, Tiina Orvokki, marketpäällikkö, Orimattila

Walldén, Paula Eriikka, henkilöstöasiantuntija, Lahti

Virkkunen, Jyrki Tapio, tullitarkastaja, Hikiä

Vuorela, Ella Marjatta, asianhallintapäällikkö, Heinola

Väli-Torala, Tapio, yrittäjä, toimitusjohtaja, Heinola

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali

Heikkinen, Päivi Maria, toimistosihteeri, Lahti

Järvinen, Elna Marjatta, apulaiskirjanpitäjä, Kuhmoinen

Karmento, Kirsi Birgitta, vartija, Hausjärvi

Kinnunen, Anna-Liisa, asiakasvastuupäällikkö, Lahti

Käkelä, Tuula Anneli, kirjanpitäjä, Iitti

Moilanen, Aila Sinikka, rahoitusasiantuntija, Lahti

Mäntynen, Esko Juhani, koneenhoitaja, Heinola

Ollila, Leena Anita, kotipalveluohjaaja, Hausjärvi

Paukama, Hannele Kaarina, ratkaisuasiantuntija, Mäntsälä

Punkkinen, Mikko Henrik, vanhempi konstaapeli, Hollola

Roivas-Korhonen, Soile, lähihoitaja, Hausjärvi

Ruotanen, Eija Irene, verosihteeri, Lahti

Salminen, Ari Kristian, vanhempi konstaapeli, toimitilasuunnittelija, Lahti

Seljas, Tuula Sisko Marjatta, valmistelusihteeri, Lahti

Sirén, Arja Maire Annikki, luottamushenkilö, Lapinjärvi

Soittu, Senja Tellervo, sihteeri, Lahti

Vesikko, Juha Pekka, värikeittiönhoitaja, Lahti

Suomen Valkoisen Ruusun mitali

Hahl, Erkki Olavi, kunnossapitoasentaja, Heinola

Kelonen, Nina Kristiina, myyntiryhmävastaava, Lahti

Lampinen, Jaana Annikki, myyjä, Nastola, Lahti

Määttä, Aimo Antero, operaattori, Askola

Salminen, Eija Aulikki, liikennemyymälätyöntekijä, Padasjoki

Takala, Marja Sinikka, vuoropäällikkö, Kärkölä

2. luokan Vapaudenristi

Kari Mika Pekka, kansanedustaja, Lahti

Saara Larkio
saara.larkio@ess.fi
@
STT
Tämä sisältö on avoinna tilaajillemme.

Haluatko lukea koko artikkelin?

Tilaa ESS VerkkoPlus 1 kk 7,90 € ja pääset lukemaan kaikki Etelä-Suomen Sanomien sisällöt.

Tilaa tästä 1kk
7,90€

Oletko jo tilaaja?

Kommentit comments
Tilaa ilmainen ESS.fi uutiskirje Saat kiinnostavimmat uutiset suoraan sähköpostiisi.

Suosittelemme

Näitä luetaan nyt

Paikallismediat

Lue seuraavaksi