Kittilässä Levillä toimivan
Palosaaren lisäksi syytteessä on toinen yrityksessä vastuuasemassa toimiva henkilö. Molemmat ovat kiistäneet syyllistyneensä rikokseen.
Asiassa on kyse jätteen polttamisesta ja hautaamisesta lainvastaisesti Kittilän Könkään kylällä sijaitsevalla tilalla, poliisi kertoi aiemmin. Palosaarta ja toista henkilöä syytetään heidän vastuuasemansa vuoksi, syyttäjä Pelttari kertoo. Hullu Poro on Levin matkailukeskuksessa sijaitseva matkailualan yritys, joka pyörittää hotelli- ja ravintolatoimintaa. Jätteet ovat syyttäjän mukaan peräisin yrityksen toiminnasta.
Epäiltynä oli lisäksi kolme muuta ihmistä, mutta heidän osaltaan tehtiin syyttämättäjättämispäätökset.
Ympäristön turmelemisesta voi saada sakkoa tai enintään kaksi vuotta vankeutta. Ympäristörikosten motiivina on melkein aina taloudellisen edun tavoittelu. Pelttari ei kuitenkaan tässä vaiheessa kerro, minkä suuruisen taloudellisen edun tavoittelusta on ollut kyse.