TPS voitti Hämeenlinnassa pelatussa salibandyn naisten Suomen cupin loppuottelussa SB-Pron 7–4. Suomen cupin voitto on TPS:n naisille seurahistorian toinen. Edellinen ykköstila on vuodelta 2017.
– Ei se häävi peli ollut meiltä, mutta ei toki mitään pois vastustajalta. Pro pelasi hyvillä eväillä, onnistui oikeilla hetkillä ja teki siinä mielessä elämästämme vaikeaa. Voitot lasketaan, TPS:n päävalmentaja Aki Vilander sanoi Ylen tv-haastattelussa.
Lauantain finaalin tehopelaaja oli TPS:n Anna Marttala, joka teki kaksi maalia ja syötti yhden osuman. TPS:n kausi on ollut komea, sillä joukkue johtaa naisten F-liigaa kerättyään 16 ottelustaan täydet pisteet.
– Hommat jatkuvat, mutta nyt voimme hetken aikaa nauttia, TPS:n konkaripelaaja Ella Alanko-Salminen iloitsi.
Miesten finaalissa kohtaavat sunnuntaina OLS ja Classic.