Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Valtteri Bottaksen ja Sami Sykön kesävaatteet, Päijät-Hämeen festarit ja muut menot – lue ESS:n kesälehti ilmaiseksi koko kesän!

Rangersin Kaapo Kakolla vahva ilta: syötti kaksi maalia

Jääkiekon NHL:ssä New York Rangers voitti Columbus Blue Jacketsin 3–1 vieraissa. Rangersin ykkösnimiin lukeutui Kaapo Kakko, joka syötti joukkueensa kaksi ensimmäistä maalia.

Kakko syötti ensin ruotsalaishyökkääjä Mika Zibanejadin 1–0-maalin ja avauserän viimeisellä minuutilla Kakko syötti ylivoimalla Barclay Goodrow'n tekemän 2–0-maalin. Kakon tehot tällä kaudella ovat nyt 9+11.

Columbuksen suomalaisista Patrik Laine jäi pisteittä. Hiljattain isäksi tullut maalivahti Joonas Korpisalo ei ollut kokoonpanossa.

Artturi Lehkonen aloitti Coloradon maalijuhlat

Colorado Avalanche voitti Detroit Red Wingsin 6–3. Colorado johti ottelua toisessa erässä jo 5–0, kunnes Detroit onnistui tekemään ottelussa ensimmäisen maalinsa.

Coloradon suomalaispelaajista tällä kertaa vain Artturi Lehkonen pääsi tehopisteillle, kun toisen polven kiekkoilija teki Coloradon 1–0-maalin.

Detroitin maalivahti Ville Husso vaihdettiin maalilta toisen erän jälkeen, ja suomalainen seurasi päätöserän vaihtopenkin puolelta.

Dallasin Kivirannalle kauden kuudes maali

Dallas Stars haki 4–0-voiton kasinokaupunki Las Vegasista. Joukkueen ykkösnimiä olivat kaksi maalia alustanut Ty Dellandrea sekä nollapelin torjunut maalivahti Jake Oettinger.

Dallasin suomalaispelaajista tehopisteille pääsivät hyökkääjä Joel Kiviranta ja puolustaja Miro Heiskanen. Kiviranta teki Dallasin 2–0-maalin, joka on vuoden 2019 maailmanmestarille kauden kuudes. Kivirannan maalin syötti Heiskanen, jolle syöttöpiste on kauden 27:s. Heiskanen oli jälleen Dallasin peliaikakuningas kellottamalla jääaikaa lähes 25 minuuttia.

Dallasin suomalaisviisikosta hyökkääjä Roope Hintz oli yhä sivussa ylävartalovamman vuoksi. Tehot 19+25 tällä kaudella kerännyt Hintz on ollut sivussa nyt neljä peräkkäistä ottelua.

Pärssinen viimeisteli Nashvillen voittomaalin ja Saros torjui Calgaryn takaa-ajon

Juuso Pärssinen ja Juuse Saros kannattelivat maanantaina NHL-seuransa Nashville Predatorsin 2–1-voittoon Calgary Flamesista. Pärssinen viimeisteli ottelun voittomaalin ja Saros pelasti joukkueen johtoaseman 38 torjunnallaan.

Pärssinen, 21, on päässyt uuden vuoden puolella hienoon pelivireeseen, mistä hän sai vuolaat kehut päävalmentaja John Hynesilta. Pärssiselle on merkitty tehopisteitä seitsemästä perättäisestä ottelusta.

– Olemme puhuneet tästä Pärssisen kanssa jo jonkin aikaa ja enteilee hyvää, kun hän pystyy nyt tekemään tällaista tulosta, Hynes totesi NHL:n nettisivuilla.

– Hän on henkisesti vahva ja pelaa nyt väkevästi. Mielestäni hänellä on fyysisesti edellytykset pelata tähän tapaan illasta toiseen.

Pärssisellä on 29 NHL-ottelusta viisi maalia ja 13 syöttöä. Seitsemässä viime ottelusta hänelle on kirjattu tehot 2+7=9.

– Hyvää työtä, jota on ollut nyt kiva seurata. Hän on nuori pelaaja, jolla on hyvät hyökkäysvaistot, Hynes jatkoi suitsutustaan.

Pärssisen seitsemään otteluun venynyt pisteputki sivuaa ruotsalaishyökkääjä Filip Forsbergin kaudella 2014–15 tekemää Predatorsin tulokaspelaajien seuraennätystä.

Roman Josi ylisti Sarosta

Saros on tottunut urakoimaan Predatorsin ykkösvahtina. Hän joutui ankaraan rummutukseen myös Calgary-ottelussa, ja hänelle merkittiin tältä kaudelta jo viides voitto otteluista, joissa hänelle on kertynyt yli 35 torjuntaa.

Calgarya vastaan Saros joutui erityisen ahtaalle ottelun päätöserässä, kun hän joutui torjumaan peräti 21 vastustajan laukausta.

– Saros oli mahtava, tähtipuolustaja Roman Josi kiitteli.

– Ei näköjään mitään väliä, miten me pelaamme. Hän pitää meidän aina mukana pelissä.

Calgaryn ruotsalainen maalivahti Jacob Markström selvisi Nashville-ottelusta 27 torjunnalla.