Mistä tänään puhutaan?
Tilaa ESS.fi-uutiskirje, saat Päijät-Hämeen ajankohtaiset ja kiinnostavimmat uutiset sähköpostiisi kerran päivässä arkisin ja viikonloppuisin.
Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.
"Sinähän olet koko ajan sillä kännykällä!" – vastaa kyselyyn ja kerro, miten paljon ja mihin käytät älypuhelintasi
Alfa Romeon suomalaiskuljettaja Valtteri Bottas on luottavainen, että hänen MM-pistepottinsa kasvaa tänään illalla ajettavassa Montrealin F1-kilpailussa.
– Meillä on hyvä auto. Kaikki vaikuttaa olevan kunnossa, joten ilman muuta pystymme taistelemaan kunnon pisteistä. Mahdollisuuksia avautuu taatusti, sanoi Bottas.
Hän jäi aika-ajossa 11:nneksi. Paalupaikalta kello 21 Suomen aikaa alkavaan kilpailuun lähtee Red Bullin Max Verstappen. Toisesta ruudusta kilpailun aloittaa Alpinen espanjalaiskonkari Fernando Alonso.
Bottaksen tallikaveri Guanyu Zhou oli aika-ajossa Bottasta pykälän parempi.
– Hän haluaa ja tarvitsee hyviä tuloksia jo itseluottamuksensa vuoksi. Toivon, että hänellä on hyvä kilpailu, ja toivon todella, että luotettavuus on kunnossa huomenna, Bottas sanoi kiinalaisesta tallikaveristaan.
Aika-ajot ajettiin sateen kastelemalla radalla, mutta ennusteiden mukaan kisan aikana Montrealissa on aurinkoista.
Mainos: Mehiläinen
Mainos: Etelä-Suomen Sanomat
Tilaa ESS.fi-uutiskirje, saat Päijät-Hämeen ajankohtaiset ja kiinnostavimmat uutiset sähköpostiisi kerran päivässä arkisin ja viikonloppuisin.
Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.