Ruotsi teki MM-turnauksessa uhkarohkean ratkaisun, ja se toimi ainakin toistaiseksi – Leijonat ei lähtenyt samalle tielle: "Ei me voida lähteä leikkimään"
"Ruotsilla saattaa olla niin hyvä joukkue, että he pystyvät pelaamaan kolmella kentällisellä, mutta ei meillä ole mitään palaa", Jukka Jalonen totesi.
Leijonien mahdolliset NHL-vahvistukset MM-kotikisoihin ovat olleet kuuma peruna ja spekuloinnin aihe pitkin kevättä. Päävalmentaja Jukka Jalonen linjasi ajoissa, että ovi jätetään raolleen muutamille huipputason pelimiehille, jotka mahdollisesti putoaisivat NHL:n ensimmäisellä pudotuspelikierroksella – mutta vain muutamille. Kolmella kentällisellä Suomi ei aio turnaukseen lähteä, Jalonen sanoi suoraan jo maaliskuussa.
Mainos: Etelä-Suomen Sanomat

Haluatko lukea koko jutun?
Tilaa digi ja lue juttuja rajattomasti.
Tilaa 2 kk 5 €/kk Tilaa 24 h 3 €
Digitilauksen sisältö
- ESS.fi-verkkopalvelun rajaton käyttöoikeus vuoden jokaisena päivänä
- Näköislehti
- Uutissovelluksen ja päivän lehti -sovelluksen käyttöoikeus (iOS ja Android)
- Lukuoikeus sinulle ja kolmelle perheenjäsenellesi
Oletko jo tilaaja? Kirjaudu