Kuubalaispainija Mijain Lopez Nunez teki historiaa Tokion olympialaisissa maanantaina. Hän otti kultaa kreikkalais-roomalaisen painin raskaassa sarjassa eli 130-kiloisissa ja ylsi ensimmäisenä painijana olympiavoittoon neljissä perättäisissä kisoissa.
Samaan saavutukseen ei yltänyt aikanaan edes Venäjän painijatähti Aleksandr Karelin, joka voitti raskaan sarjan olympiakultaa kolme kertaa perättäin, mutta taipui Sydneyssä 2000 hopealle Yhdysvaltain Rulon Gardneria vastaan.
Lopez Nunez, 38, voitti Tokion olympiafinaalissa Georgian Iakobi Kajaian pistein 5–0.
Kuubalaisesta tuli samalla yksi harvoista urheilijoista, jotka ovat voittaneet olympiakultaa samassa lajissa neljissä perättäisissä kisoissa. Samaan ovat pystyneet aiemmin kiekonheittäjä Al Oerter vuosina 1956–1968, pituushyppääjä Carl Lewis 1984–1996 ja uimari Michael Phelps 2004–2016.