Yhdysvaltalainen pomppuihme JuVaughn Harrison kirjasi hyvin harvinaista olympiasaavutusta lauantaina, kun hän selvitti tiensä miesten pituushypyn olympiafinaaliin. Maanantaista pituusfinaalia ennen Harrison, 22, kisaa olympiafinaalissa sunnuntaina korkeushypyssä. Finaalien alkamisilla on eroa vain hieman yli 15 tuntia.
Harrison on ensimmäinen sekä korkeudessa että pituudessa olympialaisissa kilpaileva amerikkalaisurheilija sitten legendaarisen Jim Thorpen ja Tukholman vuoden 1912 olympialaisten. Amerikkalainen Ellery Clark on olympiahistorian ainoa nämä molemmat lajit voittanut urheilija, hän ylsi moiseen 125 vuotta sitten ensimmäisissä nykyaikaisissa olympialaisissa Ateenassa.
Lempinimellä "Mr. Jumps" tunnettu Harrison hyppäsi korkeusfinaaliin tuloksella 228. Pituudessa finaalipaikka tuli tuloksella 813.