Pelicansin Matias Rajaniemi valittiin Nuorten Leijonien MM-ryhmään

Pelicansin puolustaja Matias Rajaniemi on valittu Suomen kisaryhmään jääkiekon alle 20-vuotiaiden MM-turnaukseen. Päävalmentaja Antti Pennasen valitsema MM-joukkue julkistettiin lauantaiaamuna, ja Rajaniemi oli mukana kahdeksan valitun pakin listalla.
Syyskuussa 18 vuotta täyttänyt Rajaniemi on pelannut Pelicansissa Liigan syyskaudella 18 ottelua, joissa hänelle on kertynyt kaksi syöttöpistettä ja peliaikaa runsaat 13 minuuttia ottelua kohti. Liigadebyyttinsä hän teki viime helmikuussa.
Nuorten Leijonien MM-joukkue matkustaa sunnuntaina charter-lennolla Kanadan Edmontoniin, jossa kisat alkavat joulupäivänä.
Suomen kaikki pelaajat ja johtoryhmä ovat olleet viime sunnuntaista asti karanteenissa ja käyneet kolme kertaa koronatestissä. Kaikkien tulokset ovat olleet negatiivisia, joten yhdenkään MM-ehdokkaan matka ei tyssännyt koronaviruksen vuoksi.
Liiga jatkuu sittenkin jo ennen joulua – Pelicans isännöi TPS:ää ensi keskiviikkona
Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.