Vaikka mansikkakausi ei ole vielä vilkkaimmillaan, Lahdesta löytyy jo runsaasti valinnanvaraa eri lajikkeista. Etelä-Suomen Sanomien tiistaina tekemän pienen kierroksen perusteella mansikkalitran hinta vaihtelee nyt 6–8 euron välillä.
Koivistoisen Mansikkapaikka, 8 euroa/500 g
Launeen Prisman myyntikojulla kaupattavat Vibrant-lajikkeen mansikat on viljelty Hollolan Tennilässä, kertovat myyjät Aada Aaltonen ja Sofia Heinonen.
– Monet haluavat ostaa lähellä tuotettua. Veikkaan, että heinäkuussa mansikat ovat parhaimmillaan, Aaltonen sanoo.

Tommolan mansikkatila, 7 euroa/litra
Tommolan torikoju kauppaa tällä hetkellä padasjokelaisen Heinjoen tilan Sonetta-lajiketta.
– Kesä on ollut mansikoiden suhteen hyvä. Toivottavasti lämpöä riittää, ja saamme ensi viikolla myyntiin oman mansikkatilan mansikoita, sanoo myyjä Sanna Oksanen.
Hänen mukaansa torituotteiden alkuperä kiinnostaa monia.
– Tosi paljon halutaan tietää, mistä tuotteet ovat ja milloin ne on nostettu maasta. Aina pitää myös antaa asiakkaiden maistaa.

Tori Ruponen, 8 euroa/litra
Perinteisellä Ruposen kojulla Lahden torilla on myynnissä sekä Heinjoen mansikkatilan Flairy-lajiketta että Asikkalan Vilppulan tilan Murano-mansikkaa.
– Avomaan Flairy on suoraan syötynä hyvä, ja tunneliviljelty Murano parempi säilyvyydeltään. Tunneliviljelyssä marjoja viilennetään poimimisen jälkeen parissa asteessa säilyvyyden parantamiseksi, sanoo Kirsi Rinne.
Hänen mukaansa tunneliviljellyt mansikat sopivat hyvin esimerkiksi täytekakkuihin.
– Jos kelit ovat tällä viikolla ennusteiden mukaisia, aloitamme varmaan ensi viikolla viiden kilon laatikoiden myynnin, Rinne sanoo.

Portaanperän mansikkatila, 6 euroa/litra
Hennalan S-marketin edustalla padasjokelaisen Portaanperän tilan mansikat ovat Honeoye-lajiketta. Myyjä Ella Engstrandin mukaan marjojen alkuperä kiinnostaa monia kojulla poikkeavia.
– Varmaan joka toinen asiakas kyselee mansikoiden alkuperästä. Vielä en tarkalleen tiedä, milloin aloitamme laatikkomyynnin, hän sanoo.