Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Pelaa sudokua ja osallistu 70 euron lahjakortin arvontaan

Tutkija kannustaa vanhempiakin pelaamaan tietokonepelejä - "Pelaaminen on kulttuuria, eikä sitä voi rinnastaa päihteisiin"

Viisivuotiaasta asti pelannut Mikko Meriläinen on turhautunut siihen, että tietokonepelaamista lähestytään vain haittojen ja hyötyjen kautta. Jos 15-vuotiaan lapsen kaikki kaverit pelaavat K-16-peliä, niin onko haitallisempaa kaveriporukan ulkopuolelle jääminen vai pelin salliminen, Meriläinen kysyy. Hän tekee pelikasvatuksesta väitöskirjaa.

Lasten ja nuorten tietokonepelaaminen on aihe, joka herättää usein huolestuneita tunteita lasten vanhemmissa. Pelikasvatuksesta väitöskirjaa tekevän tutkija Mikko Meriläisen mukaan huolet kumpuavat siitä, ettei monillakaan vanhemmista ole omia pelikokemuksia eivätkä he siksi tiedä, mitä pelejä heidän jälkikasvunsa pelaavat.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.