Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kestävä Lahti -säätiön johtoon valittu Erkki Liikanen: "Hanke on hyvin tärkeä paitsi Lahdelle, myös koko Suomelle"

Liikanen peräänkuuluttaa viestinnän ja konkreettisten esimerkkien tarpeellisuutta, kun hankkeen oikeutusta perustellaan tavallisille ihmisille. "Ei luonnosta huolehtimisessa tai vaikkapa kestävässä alue- ja kaupunkisuunnittelussa ole mitään hömppää – päinvastoin."

– Koen tämän suorastaan kansalaisvelvollisuudeksi, sanoo Euroopan ympäristöpääkaupunki -hanketta varten perustetun Kestävä Lahti -säätiön tuore puheenjohtaja Erkki Liikanen, entinen Suomen Pankin pääjohtaja ja entinen EU-komissaari.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.