Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

ESS:n vaalikone on nyt auki – löydä oma ehdokkaasi

Osalla puolueista ennakkoilmoitus on kirjattu ehdokassopimukseen, osa luottaa suosittelemisen voimaan

Ennakkoilmoitus vaalikampanjan rahoituksesta on vapaaehtoinen. Tämän kevään eduskuntavaalien ennakkoilmoituksia on voinut jättää 2.3.2023 alkaen ja niitä voi jättää vaalipäivää edeltävään päivään eli 1.4.2023 saakka. Nykyisistä eduskuntapuolueista kokoomuksen, rkp:n ja Liike Nytin Hämeen vaalipiiriin ehdokkaista yksikään ei ollut täyttänyt ilmoitusta perjantaina 9. maaliskuuta. Demareista ilmoituksen oli tehnyt yksi ehdokas.

Haluatko lukea koko jutun?

Tilaa digi ja pääset lukemaan kaikki Etelä-Suomen Sanomien sisällöt.

Tilaa 6 kk 5,90 €/kk Tilaa 24 h 3 €

Tilaajana saat enemmän

  • Tilaajana saat monipuolista luettavaa vuoden jokaisena päivänä. Tarkista paikalliset puheenaiheet ja lue kiinnostavimmat juttumme jatkuvasti päivittyvästä ESS.fi-verkkopalvelusta. Tee tilaus ja valitse juuri sinulle sopivin tapa lukea.