Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Padasjoen kesämökkiläiset kuumenivat Lahden kaupungin tiukasta jätemääräyksestä: "Eihän tässä ole mitään käytännön järkeä"

Jätevuoto Padasjoelta rajan yli Kuhmoisiin on saanut Lahden kaupungin älähtämään. Lahti on pääomistajana jätehuoltoyhtiö Salpakierto oy:ssä, ja yhtiö vaatii toimialueensa jätteet itselleen. Padasjoen mökkiläiset eivät vaatimuksen ehdottomuutta ymmärrä.

Lahden kaupungin määräys jätehuollon muutoksista herättää ihmetystä ja ärtymystä Padasjoen pohjoisosien kesäasukkaissa. Arvostelijoiden mielestä jäteasioiden hoitaminen muuttuu nyt aiempaa hankalammaksi.