Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Lahden kaduilla skuuttaville tulossa selkeämmät ohjeet – Toimijoiden huolehdittava, että sähköpotkulaudan vuokraaja tietää pysäköintikieltoalueet ja missä pitää ajaa hitaammin

Kaupunki suunnittelee ydinkeskustaan useita pysäköintipaikkoja. "Ihmisiä tietysti harmitti, jos lautoja oli jätetty minne sattuu"

Suosituille yhteiskäytössä oleville sähköpotkulaudoille on laadittu Lahdessa uudet pelisäännöt. Hankepäällikkö Anna Huttusen mukaan kaupunki halusi tehdä selkeät ja ulospäin kaikille toimijoille näkyvät säännöt, jotta sähköpotkulaudat sulautuisivat entistä luontevammin muun liikenteen sekaan. Vastaavanlaisia ohjeistuksia on tehty muissakin Suomen kaupungeissa.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.