Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Hannu Krouvi on tehnyt hiihtouria latukoneella, traktorilla ja kelkalla Lahden seudulla jo 40 vuotta – kun hiihtäjät hamuavat tuoretta baanaa, työaikoja ei kellosta juuri vilkuilla: "Pojat tekevät sielullaan tätä hommaa"

40 vuotta latuja ajanut Hannu Krouvi lähetti poliisit rosvojahtiin ja suuntasi itse palvelemaan hiihtäjien tarpeita.

Maaliskuista kevätpäivää kauniisti valaissut aurinko oli tiistaina vielä horisontin takana unillaan, kun latukoneen kuljettaja Hannu Krouvi aloitteli työpäiväänsä Lahden urheilukeskuksessa. Heti aamun alkajaisiksi Krouvin edessä odotti ikävä yllätys.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.