Lahden yhteysjohtaja siirtyy edunvalvontatehtäviin Päijät-Hämeen liittoon
Päijät-Hämeen liiton uuteen edunvalvontajohtajan tehtävään on valittu Lahden kaupungin yhteysjohtaja Mari Kuparinen. Hän aloittaa uudessa tehtävässään pääsiäisen jälkeen 6. huhtikuuta.
Lahden yhteysjohtajana vuodesta 2016 lähtien toiminut Kuparinen on työskennellyt maakunnallisissa tehtävissä aiemminkin. Päijät-Hämeen liitossa hän toimi ohjelmajohtajana vuosina 2007–2013.
Päijät-Hämeen liitto ja kunnat ovat jo pitkään halunneet vahvistaa alueen edunvalvontaa.
– Tämä on tärkeä työtehtävä ja tekemistä on paljon. Kuparisen osaaminen vahvistaa maakuntamme edunvalvontaa ja se on enemmän kuin tarpeen, maakuntajohtaja Laura Leppänen toteaa tiedotteessa.
Kuparisen tehtävät liittyvät esimerkiksi Suomen kestävän kasvun ohjelman ja EU:n elvytysrahoituksen valmisteluun ja toimeenpanon käynnistämiseen.
Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.