Koronatartuntoja kahdessa Hollolan ja kolmessa Lahden koulussa
Hollolassa Salpakankaan koululla on varmistettu kaksi koronavirustartuntaa, kertoo kunta verkkosivuillaan.
Ensimmäinen tartunnoista varmistui lauantaina. Altistuneita on ollut 20 ja heidät on asetettu karanteeniin. Altistuneista 19 on oppilaita ja yksi on henkilökunnan jäsen.
Toinen tartunta varmistui maanantaina. Karanteeniin asetettiin 26 altistunutta. Heistä 22 on oppilaita ja neljä kuuluu koulun henkilökuntaan.
Salpakankaan koulussa on noin 1 000 oppilasta ja 120 työntekijää.
Myös Herralan koulussa on varmistettu koronatartunta. Altistuneita on 32. Heistä 30 on oppilaita ja kaksi henkilökunnan jäseniä. Herralan koulussa on noin 70 oppilasta ja seitsemän työntekijää. Kaikki altistuneet oppilaat ovat samalla luokalla.
Lahdessa Harjun ja Lähteen koulussa sekä Myllypohjan koulun Kunnaksen toimipisteessä on varmistettu koronatartuntoja.
Harjun koulussa etätyöskentelyyn ja karanteeniin on siirtynyt 22 oppilasta ja kolme henkilöstöön kuuluvaa. Myllypohjan koulun Kunnaksen toimipisteessä etätyöskentelyyn ja karanteeniin siirtyi yhteensä yli kolmekymmentä oppilasta ja henkilökunnan jäsentä. Karanteeni alkoi sunnuntaina molemmissa kouluissa.
Lähteen koulussa yli 60 oppilasta ja henkilökunnan jäsentä siirtyi etäkouluun ja karanteeniin maanantaista alkaen.
Päijät-Hämeen hyvinvointiyhtymä on kartoittanut altistuneet. Altistuneiden lasten huoltajiin ja henkilökuntaan on oltu yhteydessä.
Juttua päivitetty kello 12.31 tiedolla Harjun koulun koronatartunnasta. Kello 17.41 lisätty tiedot Lähteen koulusta ja Myllypohjan koulun Kunnaksen toimipisteestä.
Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.