Lahden Kasakkamäen koulussa koronavirustartunta, 31 siirtyy etätyöskentelyyn ja karanteeniin
Lahden Kasakkamäen koulussa todettiin yhdellä oppilaalla koronavirustartunta. Tartunnalle altistuneita on kaikkiaan 31, ja he siirtyivät etätyöskentelyyn ja karanteeniin perjantaista alkaen.
Karanteeniin määrätyt oppilaat käyvät etäkoulua terveysviranomaisten suosituksesta ja varotoimenpiteenä. Päijät-Hämeen hyvinvointiyhtymä on selvittänyt altistuneet. Oppilaille ja heidän huoltajilleen on ilmoitettu asiasta.
Karanteeniin määrätyt oppilaat ja heidän huoltajansa saavat etäopiskeluohjeet Wilman kautta sekä muilla koulussa sovituilla tavoilla.
Kasakkamäessä on yhteensä 290 oppilasta. Henkilöstöä on parikymmentä henkeä.
Lähipäivinä varmennettuja koronavirustartuntoja on Lahdessa ollut Jalkarannan, Lotilan, Lähteen, Länsiharjun, Kärpäsen, Mukkulan ja Tiirismaan peruskouluissa sekä Lahden yhteiskoulussa.
Päijät-Hämeen koronakuri alkoi koventua
Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.