Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Pormestari vai kaupunginjohtaja? - "Varmasti Lahden valtuustossa on 102 omasta mielestään pätevää pormestariehdokasta"

Valtuutetut ovat pääosin kiinnostuneita pormestarimallista. Vasemmistoliiton Elisa Lientolan mukaan pormestarimallissa valta keskittyisi liikaa yhdelle henkilölle.

Jyrki Myllyvirran eläköityminen lähenee vääjäämättä, ja kevään 2017 kuntavaalit ovat lähellä. Kaupunginhallituksen johtokolmikko toivoo valtuustolta keskusteluja ja päätöksiä tulevaisuuden johtamismallista jo ensi syksynä. Kokoomuksen valtuustoryhmän varapuheenjohtajan Marko Varjosen mukaan keskustelu on syytä aloittaa pikaisesti.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.