Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

ESS:n vaalikone on nyt auki – löydä oma ehdokkaasi

Lahtelainen Jekku on virkahuumekoirien ensimmäinen Suomen mestari

Hämeen poliisin Miikka Ounila ja parsonrusselinterrieri Jekku voittivat ensimmäisen virkahuumekoirien suomenmestaruuden. Voitto Oulussa eilen päättyneissä monipäiväisissä kisoissa ei tullut helposti.

- Nämä olivat haastavimmat kisat, joissa olen koskaan ollut, Ounila kertoo.

- Rastit olivat tiukkoja, ja nousimme vasta viimeisenä päivänä kärkeen.

Täysin yllätyksenä voitto ei silti tullut. Parivaljakko voitti myös poliisikoirien SM-kisat aiemmin tänä vuonna.

Yhdessä vuodesta 2012 kisannut työpari etsii päivätyökseen aseita, rahaa, huumeita ja passeja poliisin kotietsinnöissä. Tiukka työtahti auttoi myös kisamestaruuden nappaamisessa.

- Meillä on paljon keikkaa, ja se opettaa sekä ohjaajaa että koiraa. Samoin kisat ovat hyvää harjoitusta tositoimiin. Ne menevät käsi kädessä.

Toiseksi kisoissa tuli vanhempi merivartija Timo Nieminen ja koira Ceppo. Kolmanneksi sijoittui vanginvartija Jorma Tuomiranta koiransa Ranen kanssa.