Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Pelaa sudokua ja osallistu 70 euron lahjakortin arvontaan

Pormestarikeskustelu käynnistyy Lahdessa jälleen - valtuuston puheenjohtaja Milla Bruneau kannattaa pormestarimalliin siirtymistä

Lahden johtavat poliitikot ovat yhtä mieltä siitä, että keskustelu tulevaisuuden johtamisjärjestelmästä on aloitettava toden teolla. Kukaan ESS:n haastattelemista poliitikoista ei suoraan tyrmää pormestarimalliin siirtymistä. Viimeistään syksyllä 2020 eläköityvä kaupunginjohtaja Jyrki Myllyvirta ei aio koskea pitkällä tikullakaan tulevasta johtamisjärjestelmästä käytävään keskusteluun.

Pormestarikeskustelu on täällä taas. Lahden kaupunginvaltuuston varapuheenjohtaja, kansanedustaja Mika Kari (sd.) esittää pormestarimallia Lahteen. Avaus ei ole uusi, sillä edellisen kerran Kari oli samalla asialla viime joulukuussa. Tuolloin keskustelu lopahti kuntavaaleihin mentäessä.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.