Paras nuorten tekemä uusi Suomen itsenäisyysjulistus löytyi Kuopiosta
2
Visioissa on tarkoitus kuvata, miten nuoret toivovat Suomen kehittyvän seuraavien sadan vuoden aikana. LEHTIKUVA / Sari Gustafsson
Katso isompi kuvaJenni Haukion johtama raati palkitsi Santeri Leinosen (2. vas.), Olli Kaksosen, Antti Rossisen ja Rasmus Keräsen. LEHTIKUVA / Martti Kainulainen
Suomen parhaaksi uudeksi itsenäisyysjulistukseksi on valittu Kuopion Lyseon lukion neljän oppilaan Antti Rossisen, Rasmus Keinäsen, Olli Kaksosen ja Santeri Leinosen tekemä Suomalaiset!-teksti. Valtakunnallisen raadin mukaan positiivinen ja puhutteleva visio linjaa Suomen tulevia sataa vuotta kulttuurin, tasa-arvon, kielellisen moninaisuuden, kansainvälisen yhteistyön, tutkimuksen ja kestävän kehityksen maana.
Kunniamaininnan saivat Suomi-ryijy, Yhdessä -video sekä Onnellinen ja itsenäinen Suomi -animaatio. Suomi-ryijyn toteuttivat Keski-Pohjanmaalla sijaitsevan Lucina Hagmanin koulun oppilaat. Palkitsijoiden mukaan taidokkaasti tehty ja persoonallisesti toteutettu ryijy on valmistettu yhdessä eri luokkien ja ainekokonaisuuksien kesken hyödyntäen perinteisiä metodeja ja uutta teknologiaa.
Yhdessä -videon tekivät Porin lyseon lukion Kalle Seppälä ja Porin suomalaisen yhteislyseon lukion Enni Rajala. Vaikuttava video on tehty huolella, ja siinä on tunteisiin vetoava sanoma, jota tukevat visuaaliset elementit ja musiikki.
Onnellinen ja itsenäinen Suomi -animaation toteuttivat Satakunnassa sijaitsevan Kankaanpään yhteislyseon Karita Ristimäki, Inka Junnila ja Veikka Vuorinen. Animaation toteutustapa on mainio ja persoonallinen, ja sen sanoma on selkeä, raati kehuu.
Raadin puheenjohtajana on toiminut Jenni Haukio. Palkinnot jakoi eduskunnan puhemies Maria Lohela (sin.).
Tänään julkistetuilla palkinnoilla kunnioitettiin samalla päivää, jolloin tulee kuluneeksi sata vuotta siitä, kun eduskunta julistautui Suomen korkeimman valtiovallan haltijaksi.