Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

ESS:n vaalikone on nyt auki – löydä oma ehdokkaasi

Lukijalta | Lahdessa on siis museoita ja ne ovat avoinna

Toisen koronavuoden viimeisen päivän suurin uutinen Etelä-Suomen Sanomat -paikallislehdessämme (31.12.2021) oli Lahden kaupungin väärin ilmoittama museoiden aukiolo uusien koronarajoitusten aikana.

Pienet on murheet Lahden kaupungilla. Saatiinpa asiassa vielä kerrotuksi yksi syntipukki ja yksi kissanhännän nostaja. Ehkä sanomalehtikin vähän liioitteli uutisoinnissa.

Korona-ajan tiedotus on ollut koko ajan epäselvää. On ollut vain arvattavissa, keitä asia koskee missäkin tilanteessa, koska ja miten, ja päättäjätkin ovat olleet erimielisiä keskenään.

Ei ole ison uutisen kokoinen virhe, jos Lahden kaupungin kaksi museota joutuivat väärään joukkoon.

Saivathan asukkaat kuitenkin nyt tiedon, että kaupungissa todella on vielä kaksi museota ja ne ovat avoinna. Käykää siis museossa!

Hyvää uutta vuotta ihan kaikille – asukkaille, kaupungille, toimittajille ja tiedottajille.

Kirjoittaja on lahtelainen.