Kulttuuri ja viihde 15.12.2019 Levyarvio: Saimaa-yhtyeen live-levy toimii mainiosti – kirkkaimmaksi hetkeksi nousee versio Dingon Levottomasta tuhkimosta Matti Mikkolan luotsaaman Saimaa-yhtyeen livelevy Loputon sutkutus perustelee paikkansa monellakin tapaa, ja viittaa mukavasti popmusiikin historiaan.
Kulttuuri ja viihde 8.12.2019 Levyarvio: Robbie Williams teki yhden tämän joulun parhaista levyistä Bing Crosbyn hengessä Brittiläinen popparitähti Robbie Williams ei turhia nöyristele. Omien sanojensa mukaan hän halusi rikkoa kanadalaisen Michael Bublén monopolin joulumusiikin markkinoilla ja teki näin ollen 24:n laulun mittaisen joululevyn.
Kulttuuri ja viihde 8.12.2019 Levyarvio: Saara Aallon joululevy on hyvin perinteinen, ja se sisältää yhden vuoden karmeimmista duetoista
Kulttuuri ja viihde 7.12.2019 Levyarvio: Antti Railion joululevyssä on parasta laulu, joka ei varsinaisesti ole joulukappale
Kulttuuri ja viihde 7.12.2019 Levyarvio: Laura Voutilainen tarttui gospel-trendiin – levy erottuu tämän vuoden joululevysadosta
Kulttuuri ja viihde 3.12.2019 Levyarvio: Ei pelkkää oman navan tuijottelua – Coldplayn Everyday Life on yksi orkesterin parhaista Everyday Life on periaatteessa tupla-albumi, vaikka sillä ei olekaan mittaa kuin 52 minuuttia. 16 kappaletta sisältävä levy on jaettu kahteen osaan nimiltään Sunrise ja Sunset.
Kulttuuri ja viihde 24.11.2019 Levyarvio: Ikinä soittaa vakavaa huumorimusiikkia Kouvolasta Parasta bändissä on edelleen Katariina Sorsan ja Tuuli Pajun ulosanti. Se vaihtelee puhtaan melodisesta laulusta örinään, rähinään ja huutoon.
Kulttuuri ja viihde 24.11.2019 Levyarvio: Suvi Teräsniska tekee herkästi kunniaa oppi-isälleen Lindholmia suremaan jäi muiden muassa laulajatähti Suvi Teräsniska, jonka uraa Lindholm oli avustamassa alusta lähtien.
Kulttuuri ja viihde 24.11.2019 Levyarvio: Abreu ei ihan syty Ensimmäiset Abreun levyt myivät hyvin, mutta sen jälkeen alkoi kyntäminen. Muistan muutaman vuoden takaiset Abreun festarisetit, joissa kuranttien hittien puute oli ilmeinen. S
Kulttuuri ja viihde 23.11.2019 Levyarvio: Pikku Kakkosesta tuttu Tuomo Rannankari julkaisi kolmannen lastenlevynsä Irlantilaistyylinen Leikki on lasten työtä nousee ylivoimaiseksi kohokohdaksi. Siinä tiivistyvät parhaiten Rannankarin ideat sanoittajana ja Matti Kallion ammattimaisuus sovittajana.
Kulttuuri ja viihde 5.11.2019 Levyarvio: Mariskan uutuudelle mahtuu rappia ja iskelmäsävyjä Sittemmin Mariska on todistanut olevansa kova lauluntekijä kirjoittamalla hittejä muille.
Kulttuuri ja viihde 5.11.2019 Levyarvio: Kaikkien aikojen merkittävimmäksi ihmisartistiksi itsensä nimennyt Kanye West löysi nyt Jeesuksen, musiikki heikkenee Vuonna 2013 Yeezus-levyllä hän julisti olevansa Jumala. Sittemmin Jumala on Westin mukaan puhunut hänen kauttaan eri tavoin.
Kulttuuri ja viihde 4.11.2019 Levyarvio: Piristävästi mahdollisimman epätrendikästä äkkiväärää suomirokkia, mukana myös Oulun kaupungin kulttuurijohtaja Oululaisorkesteri Von2 Braun kuvailee tiedotteessaan musikkiaan arktiseksi ambientiksi.
Kulttuuri ja viihde 4.11.2019 Levyarvio: Vuoden parhaimmistoa – Kiwanuka sekoittaa samettiseen pehmeyteen funkadelicaa Jos pidät viisikymmentä vuotta vanhasta folkista, psykedeelisestä rockista, funkista ja soulista, kannattaa viipymättä tutustua Michael Kiwanukan musiikkiin.
Kulttuuri ja viihde 19.10.2019 Levyarvio: Elbow'n kyynärpää katkeaa Dystooppinen Empires rinnastuu brexitin runtelemaan Iso-Britanniaan.
Kulttuuri ja viihde 19.10.2019 Levyarvio: All Mirrors saattaa olla Angel Olsenin tähänastisista levyistä paras Angel Olsen on heittämällä yksi vuosikymmenen ilahduttavimpia lauluntekijöitä rockmusiikin saralla.
Kulttuuri ja viihde 15.10.2019 Levyarvio: Iris Kukan Tunnistamaton tapaus on harvinaisen onnistunut debyytti Parhaiten näyttelijänä tunnetun Iris Nylundin, taiteilijanimeltään Iris Kukan Tunnistamaton tapaus on harvinaisen onnistunut ja omaperäinen debyyttialbumi.
Kulttuuri ja viihde 15.10.2019 Levyarvio: Nick Caven uusin levy käsittelee leimallisesti Arthur-pojan kuolemaa, mutta tarjoaa empatiaa myös muille Voi sanoa, että se näkyy: Ghosteen on ensimmäinen levy, jonka Nick Cave on tehnyt kokonaisuudessaan Arthur-poikansa kuoleman jälkeen.
Kulttuuri ja viihde 15.10.2019 Levyarvio: Andy McCoy yllättää ja haistattaa epäilijöilleen pitkät – ainakin kun hän keskittyy siihen, minkä parhaiten osaa Andy McCoyn nimi tuo nykyään väistämättä mieleen kohulööpeissä roikkuvan kansakunnan arkkirocktähden, jonka musiikillinen ura on jo ehtoopuolella.
Harkitsisitko laihduttamista, jos se tuottaisi muutaman satasen rahaa? Vakuutusyhtiö esittää verohelpotusta tervehtymisestä
”Ei vähävaraisuus tarkoita vähä-älyisyyttä” – Huomenna päättyvä Joulupuu-keräys on kirvoittanut yhteiskunnallista keskustelua
Lahtelaiskirjailija Heikki Saure - "Asemapäällikön talosta löytyy merkittävä haltijoiden temmellyspaikka"