tiistaina 9.2.2010
Nimipäivät: Raija, Raisa

Sikainfluenssa väistää vanhukset

Nuoli 14:34 - 20. marraskuuta 2009 - (Päivitetty klo 20:35)
Eläkeikäinen väestö näyttää välttyvän sikainfluenssatartunnoilta lähes täysin.
Suomessa varmistetuista sikainfluenssaan sairastuneista vain kaksi prosenttia on ollut 65 vuotta täyttäneitä, kerrotaan sosiaali- ja terveysministeriöstä. Osalla yli 65-vuotiaista on vastustuskykyä sikainfluenssalle vuosikymmeniä sitten sairastamistaan infektioista.
Suomessa arvioidaan olleen tähän mennessä vähintään 100 000 sikainfluenssatartuntaa. Varmistettuja tapauksia on reilut 5 300. Kuolemantapauksia on 12, joista 11 ihmisellä on ollut vakava perussairaus.
Vain harva sikainfluenssaan sairastunut on tarvinnut sairaalahoitoa.
Sairaalahoitoa tarvitsevien sikainfluenssapotilaiden määrä on kääntynyt laskuun Uudellamaalla. Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiristä (HUS) arvioidaan, että jos potilasmäärät eivät lähde viikonloppuna kasvuun, epidemia olisi talttumassa ainakin Husin sairaaloissa.
Husin sairaaloissa oli tänään vajaat 130 influenssapotilasta. Vielä toissa päivänä potilaita oli lähes 150.
Tehohoidossa sikainfluenssapotilaista oli tänään kolme, tehovalvontaosastolla 13.
STT
 Facebook  Lähetä sähköposti Lähetä kaverille Tulosta Tulosta
 
Tuoreimmat uutiset