tiistaina 1.12.2009
Nimipäivät: Oskari

Tasapelit tukevoittivat Leverkusenin kärkipaikkaa

Nuoli 22:00 - 8. marraskuuta 2009 - (Päivitetty klo 22:24)
Hampurin SV ja Werder Bremen menettivät asemiaan Saksan jalkapalloliigan kärkikahinassa. Molemmat päätyivät otteluissaan tasapeliin, ja samalla Bayer Leverkusen jäi keikkumaan sarjakärkeen kolmen pisteen erolla. Leverkusenilla on 26 ja Hampurin SV:llä sekä Werder Bremenillä 23 pistettä.
Huolimaton Hampurin SV päätyi 2-2-tasapeliin Hannoverin vieraana. Keskikastin Hannover nousi tasoihin viime hetken rangaistuspotkulla.
- Tämä on katkera lopputulos meille. Vielä katkerammaksi tämän tekee se, että meitä kohdeltiin epäoikeudenmukaisesti, Hampurin valmentaja Bruno Labbadia sanoi.
Labbadia hermostui rangaistuspotkun tuomitsemisesta niin, että joutui poistumaan kentän laidalta katsomoon.
- Sanoin tuomarille, että tuomio perustui pelkoon, Labbadia kertoi.
Werder Bremen tuhlaili tukuittain maalipaikkoja ja jäi 1-1-tasapeliin kotiottelussaan Borussia Dortmundia vastaan.
STT
 Facebook  Lähetä sähköposti Lähetä kaverille Tulosta Tulosta
 
Tuoreimmat uutiset