tiistaina 9.2.2010
Nimipäivät: Raija, Raisa

Pitkämäki jahtaa yhä miljoonan taalan pottia

Nuoli 12:38 - 4. heinäkuuta 2009 - (Päivitetty klo 12:49)
Tero Pitkämäki tempaisi voittoheiton oslossa. Kuva: Lehtikuva
Kultaisen liigan yleisurheilukilpailu Oslossa alkoi rajulla sadekuurolla. Kun se taukosi, myös tuulet kuolivat. Keihäänheittäjä Tero Pitkämäki arveli tyynen kelin syöneen metrejä muuten onnistuneista heitoistaan. Pitkämäen voittoheitto kantoi 84,63.
Pitkämäki kiskaisi voittoheiton viidennellään ja nujersi jälleen nivusvaivasta kuntoutuvan olympiavoittajan Andreas Thorkildsenin. Voitto norjalaisesta oli Pitkämäelle kolmas tällä kaudella.
Pitkämäki voitti myös liigan avanneen Berliinin kisan, joten hän on mukana miljoonan taalan jättipotin tavoittelijoiden joukossa.
Pitkämäen työtä täydensi Teemu Wirkkala, joka oli keihäskisan toinen tuloksella 83,54. Thorkildsen oli kolmas (83,15).
Tero Järvenpään heitto ei kulkenut. Hän jäi seitsemänneksi kiskaistuaan kuudennellaan 78,53.

Virén ja Pesola vauhdissa
Matti Virén voitti, mutta jäi tavoitteestaan 22-vuotiaiden 1 500 metrillä. Myrskylän Myrskyn juoksijan tavoite oli alittaa 22-vuotiaiden EM-kisojen tulosraja 3.45,00, mutta juoksun vauhdittaja ei pysynyt tavoiteajassa. Virénin voittoaika oli 3.48,80. Lahden Ahkeran Noora Pesola oli naisten pituuskilpailussa toinen kauden kotimaisella kärkituloksella 629.
STT
 Facebook  Lähetä sähköposti Lähetä kaverille Tulosta Tulosta
 
Tuoreimmat uutiset