tiistaina 9.2.2010
Nimipäivät: Raija, Raisa

Kohupotkut sytyttivät tasa-arvosodan

Nuoli 2:34 - 3. lokakuuta 2008
Lapin Kansan päätoimittajaksi valitun Johanna Korhosen potkut repäisivät kerralla esiin, miten huteroissa ja jopa valheellisissa kantimissa on suomalaisen työelämän yhdenvertaisuus. Vaikka lopullinen totuus Korhosen erottamisen koukeroista selviää myöhemmin, tapaus käynnisti heti tulisen keskustelun. Se kertoo, miten merkityksellinen asia on suomalaisille.
Syyskuussa Korhonen valittiin Lapin Kansan päätoimittajaksi joulukuun puolivälistä alkaen. Viime tiistaina Alma Media purki työsuhteen, joten Korhonen ei ehtinyt edes aloittaa Rovaniemellä.
Korhosen mukaan potkujen syy oli, että hän elää rekisteröidyssä parisuhteessa naisen kanssa. Korhosen kertoman mukaan Alma Media yritti saada häntä vetäytymään tehtävästä ja tarjosi sitten noin 100 000 euroa sopimisesta ja vaitiolosta. Korhonen kieltäytyi.
Alma Median toimitusjohtaja Kai Telanne kiisti Korhosen väitteet hölynpölynä ja valheena. Telanteen mukaan lähdön syy oli luottamuspula ja Korhosen epärehellisyys työhaastattelussa. Kustantajan ja päätoimittajan keskinäinen luottamus, a ja o tehtävässä, meni saman tien.
Telanne sanoi Korhosen muun muassa valehdelleen puolisonsa poliittisesta sitoutumisesta; tämä onkin kuntavaaliehdokkaana Vantaalla. Telanteen mukaan Alma Medialle on tärkeää, että päätoimittaja ja hänen puolisonsa ovat neutraaleja.
Jupakassa on tällä hetkellä kaksi totuutta, ja sana sanaa vastaan. On erittäin hyvä, että Korhonen vie tapauksen käräjäoikeuteen.Syrjintää tapahtuu työelämässä, mutta harva lähtee julkiseen taisteluun käsittelemään seksuaalista suuntautumistaan. Korhonen kertoi julkisuudessa yksityiselämästään, vaikka varmasti tiesi saavansa samalla valtakunnan lesbon leiman.
Jos Korhosen versio tapahtumista pitää paikkansa, Alma Media on selkeästi rikkonut lakeja. Huonosti oli hoidettu myös päätoimittajan rekrytointi, jos tieto naispuolisesta partnerista tuli työnantajalle yllätyksenä työsopimuksen allekirjoittamisen jälkeen.
Myös Alma Median esittämä potkujen syy Korhosen puolison poliittisesta aktiivisuudesta on kestämätön ja väistämättä vaikuttaa äkkiä keksityltä verukkeelta. Kansalaisten perusoikeuksiin kuuluu mahdollisuus osallistua yhteiskunnalliseen toimintaan, ja niinpä esimerkiksi almalaisen Pohjolan Sanomien päätoimittajan puoliso on mukana kunnallispolitiikassa.
Korhoselta meni Alma Median luottamus, mutta menikö myös Alma Medialta lukijan tai ilmoittajan luottamus?
Yrityksen luotettavuuden ja uskottavan brändin rakentaminen on erittäin pitkäjänteistä puuhaa. Maine voi kyllä tahrautua tai romahtaa nopeasti.
Korhos-tapaus, keskeneräisenäkin, antaa surullista ajattelun aihetta suomalaisen yhdenvertaisuuden tilasta. Päältä kaunis, silkkoa sisältä?
Suuttumus vääryydeksi koetusta asiasta on iso voima, joka ennenkin on pakottanut muutoksiin. Nyt Lapin Kansan toimitusosasto vaatii jo Alma Median toimitusjohtajan Telanteen eroa ja luopumista Lapin Kansan hallituksen puheenjohtajan tehtävästä.
Yhdestä korhosesta voi lähteä lumipallo liikkeelle.
 Facebook  Lähetä sähköposti Lähetä kaverille Tulosta Tulosta
 
Pääkirjoitukset